Jesteś na: Strona główna / Nasza szkoła / Projekty / Wymiana

Wymiana

21 CZE 2017

Polsko-Niemiecka wymiana młodziezy po raz trzeci

Już po raz trzeci młodzież naszego gimnazjum dzięki pomocy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży  uczestniczyła w międzynarodowej wymianie młodzieży ze szkołą partnerską Gimnazjum Burgdorf. 12 gimnazjalistów oraz ich 2 opiekunów w okresie od 11 do 17 czerwca mieszkało u swoich koleżanek i kolegów w Niemczech. Podczas pobytu mogliśmy zobaczyć jak wyglądają lekcje i życie szkolne w miejscowym gimnazjum. Mieliśmy okazję spotkać się z dyrektorem szkoły panem Michaelem Loske i porozmawiać na tematy związane z edukacją w Polsce i Niemczech. Młodzież pracowała nad wspólnym projektem, którego celem jest przedstawienie na fotografiach najciekawszych miejsc i momentów podczas wspólnego poznawania Polski i Niemiec. Nie zabrakło również atrakcyjnych wyjazdów. Zwiedzanie najnowocześniejszej fabryki Volkswagena w Wolfsburgu było niesamowitym przeżyciem. Mogliśmy zobaczyć linię produkcyjną jak również salony poszczególnych marek – bugatti, porsche, audi, lamborghini, skoda, seat, a także muzeum motoryzacji zawierające pojazdy od pierwszych prototypów do dzisiejszych aut. Kolejnym ciekawym miejscem był Hamburg i zwiedzanie łodzią jednego z największych portów świata. Nie obyło się oczywiście bez zwiedzania Hannoveru jako stolicy regionu. Przejazd „krzywą windą” w Ratuszu oraz na zakończenie wspólne wspinanie w parku linowym pozostawiają niezapomniane wrażenia. Miejscowość Burgdorf, gdzie młodzież mieszkała została poznana dzięki grze miejskiej, podczas której wspólnie z partnerami z Niemiec uczniowie rozwiązywali zadania związane z historią miasta i dzisiejszym jego funkcjonowaniem. Wszyscy uczestnicy ze łzami w oczach wracali do Polski dziękując serdecznie niemieckim rodzinom za zapewnienie odpowiedniej opieki podczas pobytu, życząc sobie jak najszybciej kolejnego spotkania.

Opiekunowie projektu

Beata Buchman-Słowińska i Krzysztof Gajewski