Jesteś na: Strona główna / Nasza szkoła / Projekty / Erasmus+ (2016-2018)

Erasmus+ (2016-2018)

21.03.2018

Wizyta partnerska i wycieczka do Krakowa

W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły goszczą u siebie kolegów i koleżanki ze szkół partnerskich z Francji i Grecji w ramach programu Erasmus+. Jednym z punktów programu była wycieczka do pięknego Krakowa, która wszystkim uczestnikom przypadła do gustu.

ERASMUS PLUS W MIEJSKIM ZESPOLE SZKÓŁ

Jest nam szczególnie miło podzielić się informacją o kolejnym sukcesie społeczności Miejskiego Zespołu Szkół w Czeladzi, jakim jest udział w programie Erasmus Plus. Już od 1 września szkoła będzie realizować dwuletni projekt pt. "We are our future! How to equip our students for adulthood and citizenship - a comparative study of autonomy, curricula and communication." Głównym założeniem projektu jest międzynarodowa współpraca placówek edukacyjnych. Naszymi partnerami są szkoły z: Francji (koordynator główny projektu), Portugalii, Słowenii, Grecji, Holandii oraz Bułgarii. Celem działań jest wprowadzenie długofalowych zmian, innowacji i dobrych praktyk wszędzie tam, gdzie jest to niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości kształcenia.

Udział w programie Erasmus Plus kolejny raz stwarza okazję do pogłębiania wiedzy w zakresie funkcjonowania placówek edukacyjnych w państwach Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia w tej kwestii był nasz udział w programie Comenius, który realizowaliśmy w latach 2010 – 2012.

Koordynatorem projektu w Miejskim Zespole Szkół jest pani Magdalena Dyrda.

Magdalena Dyrda

____________________________________________________________

Przygotowania do pierwszej wymiany w ramach programu Erasmus+ idą pełną parą. Grupa uczniów z gimnazjum wraz z opiekunami już w tą sobotę wyjadą na tydzień do Grecji. Będą mieli okazję poznać swoich rówieśników ze szkoły partnerskiej z miasta Tripolis oraz wzbogacić swoje umiejętności językowe. Co więcej, będą pracować nad wspólnym projektem oraz zwiedzić urokliwe greckie zakątki. Życzymy udanego wyjazdu!

____________________________________________________________

MZS z wizytą w Portugalii

Grupa uczniów oraz nauczycieli z Miejskiego Zespołu Szkół w Czeladzi uczestniczyła w kolejnej już wymianie w ramach programu Erasmus+. Tym razem przedstawiciele udali się do szkoły partnerskiej Agrupamento de Escolas de Barcelos w Portugalii. Na miejsce spotkania przybyła również młodzież z pozostałych pięciu placówek partnerskich: Holandii, Słowenii, Bułgarii, Francji oraz Grecji. Celem wizyty była realizacja zadań wynikających z projektu pt. "We are our future". Uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje i kulturę Portugalczyków, którzy gościli ich w swoich domach. Była to także doskonała okazja do  podniesienia swoich zdolności komunikowania się w języku angielskim. Co więcej, odbyły się wycieczki do malowniczego Porto i nad Ocean Atlantycki oraz urokliwych miast Guimaraes i Bragi.

W październiku bieżącego roku zaplanowana została kolejna wymiana młodzieży w mieście Vratsa w Bułgarii. Z pewnością będzie to wyjątkowe i niepowtarzalne spotkanie. Natomiast w kwietniu 2018 z gościnną wizytą przybędą do Czeladzi przedstawiciele z Grecji oraz Francji.

____________________________________________________________________________________________

Uczniowie MZS w Grecji.

W ramach projektu Erasmus+, uczniowie MZS w Czeladzi udali się z wizytą do gościnnego miasta Tripolis w Grecji. W dniach od 12 – 18.02.2017r. mieli okazję uczestniczyć w cyklu zajęć, których celem było porównanie systemów edukacyjnych w krajach biorących udział w projekcie.

Oprócz wykonywania zadań warsztatowych, gimnazjaliści zwiedzili wiele miejsc związanych z historią i kulturą starożytnej Grecji. Podziwiali między innymi Akropol, Olimpię i teatr
w Epidauros. Odwiedzili instytucje edukacyjne w Tripolis oraz złożyli wizytę w tamtejszym urzędzie miasta. Uczestnicy projektu mogli również zobaczyć przedstawienie teatralne „Lysistrati” przygotowane przez uczniów i nauczycieli z 3 Gimnazjum w Tripolis a nawet wziąć udział w barwnych obchodach karnawału.

Wszędzie podejmowani byli niezwykle gościnnie; Grecy okazali się serdecznymi, otwartymi i wspaniałymi gospodarzami. Z pewnością młodzi podróżnicy zdobyli cenne doświadczenia ale przede wszystkim nawiązali przyjaźnie z rówieśnikami z innych krajów.

Była to pierwsza z zaplanowanych podróży w ramach projektu Erasmus+. Kolejne odbędą się do Portugalii i Bułgarii. W następnym roku, natomiast, to MZS będzie pełnił rolę gospodarza, podejmując gości z Grecji i Francji.

Uczniowie SP 2 w Bułgarii.

Realizując założenia projektu Erasmus+ nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w trzeciej już wymianie młodzieży w miejscowości Vratsa w Bułgarii.
W dniach od 2 – 8. 10 .2017r. grupa z Polski poznawała zwyczaje, tradycje i kulturę Bałkanów. Była to również doskonała okazja do rozwijania swoich zdolności językowych. Oprócz angażowania się w zadania wynikające z projektu pt.: „We are our future”, uczniowie zwiedzili także miejsca związane z historią Bułgarii. Podziwiali między innymi sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii, jaskinię Ledenika; poznali też historię miasta partnerskiego – Vratsy.
Ostatnia z zaplanowanych wizyt w ramach projektu Erasmus+ odbędzie się w marcu w Polsce. Tym razem to SP2 będzie pełniła rolę gospodarza dla gości z Grecji i Francji.

Redakcja strony: Erasmus+ (2016-2018) Rejestr zmian

• Podmiot udostępniający informację:
  • Pierwsza publikacja:Jaskółka Paweł 2017-09-15 11:11:57
  • Aktualizacja publikacji:Jaskółka Paweł 2019-12-04 10:51:21