Jesteś na: Strona główna / Nasza szkoła / Projekty / Finlandia - Job Shadowing

Finlandia - Job Shadowing

13 listopada 2017

Pozdrowienia dla wszystkich z kraju Muminkow! Dzis pierwszy dzien naszego "job shadowing" w szkole Hirvelan koulu w Kuusankoski w Finlandii. Na poczatku spotkanie z pania dyrektor, samorzadem uczniowskim oraz wolontariuszami. Potem lekcja jezyka szwedzkiego, lekcja gotowania nastepnie produkowanie mydla na chemii ( eksperyment w grupach), lepienie figur z gliny na sztuce, oraz na zakonczenie projekt filmowy. Czy wiecie ze wszyscy uczniowie siedza w salach lekcyjnych bez butow-tylko w skarpetkach!? Pewnie dlatego w szkole jest tak czysto.

16 listopada 2017

Raport nr 2 z naszej obserwacji szkoly partnerskiej w Kuusankoski. W szkole jest bardzo cicho i spokojnie, nawet na ...przerwach! Lekcje, w ktorych uczestniczymy sa w dalszym ciagu pelne atrakcji. W ciagu trzech ostatnich dni: uczylysmy sie z finskimi uczniami podstawowych zwrotow po szwedzku, tanczylysmy poloneza na lekcji wf, biegalismy w grupach po szkole z ipodami, szukajac zakodowanych pytan na j. angielskim. Potem gotowanie "American food" , szycie ubran i obrobka drewna, lekcja matematyki z budowaniem kartonowego stozka oraz lekcja spiewu i gry na instrumentach. Bylysmy tez na konfrerencji zorganizowanej przez Narodowa Agencje, gdzie opowaiadalysmy finskim nauczycielom o naszym projekcie, zwiedzilysmy protestancki kosciol w Kuusankoski i Morskie Muzeum w Kotce. Odwiedzilysmy tez inna szkole, w ktorej ucza sie mlodsze dzieci. Z atrakcji kulinarnych na uwage zasluguja: zupa z lososia i dwoch innych gatunkow ryb z koperkiem, ciasto marchewkowe raz roze z ciasta francuskiego z dzemem jagodowym. Wieczorem na koncercie jazzowym sluchalysmy utworow Gershwina. Czy wiecie, ze uczniowie na zakonczenie gimnazjum tancza tu poloneza, nasz narodowy taniec?

18 listopada 2017

Ostatni raport z Krainy Tysiaca Jezior. Dzis deszczowe Helsinki i widok tysiaca kaluz. Ale zanim dotarlysmy do Helsinek, w piatek spedzilysmy ostatni dzien w goscinnych progach finskiej szkoly Hirvelan Koulu. Zaczelysmy wizyta na lekcji informatyki, gdzie uczniowie pracowali z edytorem tekstu. Na chemii przedstawiali swoje prezentacje i quizy dotyczace weglowodanow, bialek i tluszczy. Potem j. angielski- kartkowka z trzech form czasownikow i przygotowywanie prezentacji do projektu o USA. Test z mapa konturowa z nazw panstw basenu Morza Baltyckiego to oczywiscie lekcja geografii i na koniec znowu chemia- tym razem eksperymenty polegajace na badaniu wlasciwosci metali. Potem jeszcze pamiatkowe zdjecie z uczniami i pozegnanie z bardzo zyczliwymi i pomocnymi nauczycielami. Na zakonczenie dnia zwiedzanie starej papierni, w ktorej miesci sie galeria i sklepy z pamiatkami. Czy wiecie ze na targu rybnym Kauppatori w Helsinkach serwowane sa poroburgery czyli po ang. reindeergery z miesem renifera? Obok zas kapia sie w basenie morsy-ludzie ktorym zimowa aura zupelnie nie przeszkadza. Zapomnialam jeszcze wspomniec, ze nasza obserwacja szkoly w Finlandii byla "obserwowana" czyli monitorowana we wtorek przez dwoch panow z Narodowej Agencji z Warszawy.

Małgorzata Pawlik-Podgórska

Redakcja strony: Finlandia - Job Shadowing Rejestr zmian

• Podmiot udostępniający informację:
  • Pierwsza publikacja:Jaskółka Paweł 2017-11-26 14:25:22
  • Aktualizacja publikacji:Jaskółka Paweł 2017-11-26 14:42:35