17 KWI 2016

GIMNAZJALIŚCI NA SCENIE TEATRALNEJ W GALERII „ELEKTROWNIA”.

wspólna fotka

8 kwietnia 2016r. w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” wystąpiła grupa teatralna z Miejskiego Zespołu Szkół – Gimnazjum nr 1 w Czeladzi. Uczennice przedstawiły sztukę zatytułowaną „Jesteśmy samotni i tego nienawidzimy”. Utwór powstał w ramach pracy koła teatralnego pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego – pani Agnieszki Podsiedlik – Szałas.

Występ uświetniła obecność władz miasta. Na przedstawienie przybyli: Zbigniew Szaleniec – burmistrz miasta Czeladź, Beata Zawiła – zastępca burmistrza, Małgorzata Ochęduszko – Ludwik – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Edukacji, Ilona Grudzień – kierownik Wydziału Edukacji. Na premierze sztuki obecne były: Małgorzata Świder – Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół – Gimnazjum nr 1 w Czeladzi, nauczyciele uczący w tej placówce, uczniowie, rodzice aktorek.

Sztuka jest w pełni oryginalnym pomysłem. Powstawała spontanicznie jako wynik odpowiedzi na zjawiska współczesnego świata. Wykorzystane zostały teksty literackie („List do ludożerców”, fragment „Alicji w krainie czarów”, „Dziady”cz.II, dezyderata ), piosenki zespołów „Dżem” i „Queen”. Grupa teatralna zaprezentowała także dramę i pantomimę. Nie zabrakło również śpiewu.

Przedstawienie skłoniło publiczność do głębszych refleksji o charakterze egzystencjalnym, a nawet filozoficznym. Zostało nagrodzone gorącymi owacjami. Uczennice biorące udział w sztuce nie mogły ukryć łez wzruszenia.

Agnieszka Podsiedlik - Szałas