23 MAJ 2018

XVI edycja konkursu „Od Bogurodzicy do dzisiaj”

17 maja w Kopalni Kultury w Czeladzi odbyła się XVI edycja recytatorskiego konkursu poezji o treściach religijnych „Od Bogurodzicy do dzisiaj”, której organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 i Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czeladzi.
Młodzież gimnazjalna z Diecezji Sosnowieckiej poszukiwała Boga poprzez poezję.
Recytatorzy przygotowali, jak co roku,  ucztę dla ducha. Wyrażali poprzez wiersze, w obrębie prawd religijnych, radość, podziw, uwielbienie, tęsknotę…
W skupieniu i ciszy deklamowali obok wiersza,  fragment Pisma Świętego z Księgi Mądrości - „Modlitwa o Mądrość”.
Według oceny Jury (przewodniczący – ks. Stefan Wielgomas, członkowie: p. Ilona Grudzień, p. Aleksandra Szostak) zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce -  Weronika Bronikowska ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Dąbrowie Górniczej– opiekun p. T.Ciesielska

II miejsce -  Kacper Bronikowski ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Dąbrowie Górniczej – opiekun p.T. Ciesielska

III miejsce -  Julia Jurczak ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Czeladzi -opiekun Elżbieta Kowalska.

Przyznano również wyróżnienia dla :
Jakuba Wagnera ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czeladzi– opiekun p. A. Podsiedlik-Szałas,
Anny Tokarskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworznie – opiekun p. K. Gierczyk,
Julii Sierakowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworznie – opiekun K.Gierczyk.
Nagrody wręczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej dr Grzegorz Kaszak, który zaszczycił nas swoją obecnością, i który od 7 lat jest fundatorem głównej nagrody.
Do darczyńców nagród dołączyli: Burmistrz Miasta Czeladź – Pan Zbigniew Szaleniec, Dyrektor Caritas – ks. Tomasz Folga, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czeladzi – ks. kanonik Jarosław Wolski, proboszcz parafii św. Mateusza – ks. Zbigniew Bigaj, proboszcz parafii św. Wojciecha w Czeladzi – ks. Włodzimierz Machura, Dyrektor Muzeum Saturn – Pani Iwona Szaleniec, pomysłodawczyni konkursu, były nauczyciel religii- Pani Aleksandra Szostak, Rada Rodziców SP2  w Czeladzi.
Jak co roku konkurs składał się z II części : pierwszej – recytacji i drugiej montażu słowno – muzycznego przeplatanego deklamacją laureatów konkursu. Prowadzący: Laura  Ulicka i Miłosz Mogielski nawiązali do mądrości, bez której żaden człowiek nie potrafi zgłębić zamiarów Boga i żyć według słowa Bożego.
Przypomnieli ważne wydarzenia historyczne a także przywołali postaci, które kierując się wiarą, mądrością i patriotyzmem, walczyły o to, abyśmy mogli dzisiaj się tu razem spotkać w tak pięknym kraju i dalej dążyć do budowania wolnej, sprawiedliwej i solidarnej ojczyzny.
Prowadzący śpiewali także piękne, wzruszające pieśni religijne, które były dopełnieniem szczególnej atmosfery pełnej zadumy i refleksji.
Występy podziwiali zaproszeni goście: zastępca Burmistrza Miasta Czeladź – Pani Beata Zawiła, Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej – ks. Tomasz Folga, proboszcz Parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czeladzi – ks. kanonik Jarosław Wolski, kanclerz, Wikariusz Generalny Dieciezji  Sosnowieckiej – ksiądz doktor Mariusz Karaś, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2- Pani Marta Świderek.
Modlitwy poetyckie w wykonaniu wspaniałych gimnazjalistów wywołały wśród słuchaczy wiele wrażeń.
Być może czytanie, słuchanie, studiowanie poezji religijnej stanie się formą modlitwy, czego wszystkim z serca życzymy.
     Organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu, sponsorom, osobom pracującym w komisji konkursowej, i wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji i przygotowania tej uroczystości.

Organizatorzy konkursu.