18 CZE 2018

Uczący się nauczyciel dobrze uczy

W bieżącym roku szkolnym zakończyliśmy realizację projektu „Uczący się nauczyciel dobrze uczy”, który dotyczył poprawy znajomości języka angielskiego wśród nauczycieli oraz obserwacji pracy szkół partnerskich w Niemczech oraz w Finlandii. Zrealizowany projekt umożliwił również podniesienie jakości pracy szkoły w zakresie sportu i pracy z uczniami ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi z wykorzystaniem narzędzi TIK . Realizacja projektu rozpoczęła się 1 września 2016 roku a zakończyła 30 kwietnia 2018 roku. Pracownicy pedagogiczni dzięki nauce języka angielskiego zyskali umiejętność, która pozwoliła im szerzej otworzyć się na kontakty międzynarodowe. Uczestniczyli w rocznym kursie językowym zorganizowanym na terenie szkoły oraz w dwutygodniowym szkoleniu językowym w Brighton w Wielkiej Brytanii (Brighton Language College )potwierdzonym certyfikatem. Nauczyciele obserwujący pracę szkół w Niemczech (Gymnasium Burgdorf) oraz w Finlandii (Hirvelän koulu Kouvolan kaupunki )uzyskali certyfikaty Europass Mobilność. Ich nowe kompetencje i umiejętności , którymi podzielili się z gronem pedagogicznym są wykorzystywane podczas zajęć sportowych oraz pracy z różnymi uczniami, również tymi ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi z wykorzystaniem narzędzi TIK. Zrealizowaliśmy 16 mobilności. Spośród 16 nauczycieli- 10 szkoliło swoje umiejętności językowe a po 3 wyjechało na obserwacje pracy szkół partnerskich do Niemiec i do Finlandii. Byli to nauczyciele różnych przedmiotów. Jedynie do szkoły niemieckiej wyjechało 3 nauczycieli wychowania fizycznego - jak zakładał projekt. Po powrocie uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami z koleżankami i kolegami podczas konferencji, spotkań w zespołach przedmiotowych oraz indywidualnych konsultacji. Dzięki nim inni nauczyciele, którzy nie uczestniczyli w projekcie mogli korzystać z jego efektów i zastosować różne rozwiązania na swoich lekcjach. Również uczniowie nabyli większej świadomości kulturowej, zwiększyli swoją motywację do nauki języków obcych, nawiązali kontakty ze swoimi rówieśnikami z innych krajów i wzmocnili swoje poczucie europejskiego obywatelstwa i tożsamości. Rodzice mogli również zapoznać się z efektami zrealizowanego projektu uczestnicząc w lekcjach i oglądając przygotowane prezentacje mulimedialne i wystawy. Postawa uczącego i uczącego się nauczyciela stała się dla ucznia przykładem do nieustannego doskonalenia się i kształcenia w każdym momencie swojego życia. Władze miasta mogą pochwalić się otwartymi na świat wychowankami kształconymi przez coraz lepiej wykształconą kadrę nauczycielską. Mały krok uczyniony przez nauczycieli stał się dużym krokiem uczynionym przez naszych uczniów.

Filmik prezentujący job shadowing w Finlandii