28 LIP 2016

Tydzień w Kosmicznej Akademii NASA.

uczestniczka szkolenia

Wiele osób z mojego pokolenia marzyło w dzieciństwie aby stać się astronautą i badać kosmos. Ja również miałam takie marzenia. Fizykę, jako przedmiot studiów, wybrałam m.in. by się do realizacji tego celu przybliżyć. Udział w Kosmicznej Akademii NASA był dostępną dla mnie formą spełnienia młodzieńczych marzeń i wielką przygodą.

Szkolenie odbywałam w dniach 8-15.06.2016 w gronie ponad 100 nauczycieli reprezentujących 35 stanów USA i 25 innych krajów, w U. S. Space and Rocket Center w Huntswille w Alabamie. Trenowaliśmy w kilkunastu osobowych drużynach. Ja była częścią drużyny o nazwie Harmony wraz z nauczycielami z Filipin, Indonezji, RPA, Rumunii i USA, uczących matematyki, fizyki i przyrody na różnych poziomach nauczania. Czuliśmy się trochę jak na obozie harcerskim, gdzie zdobywa się kolejne sprawności. Zajęcia w czasie tygodnia Obozu Kosmicznego można podzielić na kilka rodzajów:

1. Warsztaty na których ćwiczyliśmy inżynierskie zadania projektowe przeznaczone dla naszych uczniów tj. budowanie i wystrzeliwanie rakiet, projektowanie osłony termicznej dla jajka-kosmonauty by mogło „przeżyć” podróż przez atmosferę ziemską w czasie lądowania, oraz projektowanie lądownika i łazika księżycowego z uwzględnieniem możliwości finansowych przedsięwzięcia.
  2. Ćwiczenia praktyczne będące elementami treningu kosmonautów: żyroskop, mikrograwi- tacja, krzesło 1/6 g oraz ratunek z rozbitego helikoptera: wypływanie z zatopionej kabiny, podejmowanie z wody w koszu ratowniczym i zjazd na linie z kilkumetrowej wieży w uprzęży spadochronowej.
  3. Symulowane misje kosmiczne w replice ISS i kokpitu promu kosmicznego.
  4. Spotkania z astronautą, inżynierem NASA i autorem kultowej autobiograficznej powieści oraz z założycielem Space Campu.

Prócz tego zwiedzaliśmy muzeum historii podboju kosmosu NASA, słuchaliśmy prezentacji o programach edukacyjnych, komercyjnych lotach kosmicznych, oraz możliwościach Space Campu który prócz stałej oferty dla amerykańskich uczniów na wszystkich poziomach edukacji prowadzi również takie same tygodniowe Obozy Kosmiczne dla młodzieży niedowidzącej i niedosłyszącej z całego świata.

Aby wziąć udział w Kosmicznej Akademii dla Nauczycieli trzeba wejść na stronę https://educators.honeywell.com/application , zapoznać się z wymaganiami i wypełnić formularz aplikacyjny. Należy w nim opowiedzieć m.in.o swoim doświadczeniu w zawodzie nauczyciela i opisać działania podejmowane w celu motywowania do nauki przyszłych inżynierów, badaczy i naukowców. Niezbędna jest również dość dobra znajomość języka angielskiego. Udział w Kosmicznej Akademii będzie z pewnością wspaniałym doświadczeniem dla każdego nauczyciela STEM który szuka inspiracji do lepszego motywowania swoich uczniów do nauki i przekonywania ich że warto spełniać swe marzenia.

Małgorzata Pawlik- Podgórska