01 STY 2017

Sukces gimnazjalistów w konkursie "Booktalking, czyli gawęda o książce"

Dominik Łoś
Małgosia Sączewska

Corocznie w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach odbywa się Regionalny Konkurs dla Gimnazjów oraz Szkół Ponadgimnazjalnych Booktalking, czyli gawęda o książce.

Uczniowie z naszego gimnazjum od początku biorą udział w tym konkursie.

W tym roku mamy kolejny sukces. Małgorzata Sączewska z klasy IIIb zajęła II miejsce, zaś Dominik Łoś z klasy IIIc – wyróżnienie. Uczniów przygotowywała Pani Agnieszka Podsiedlik – Szałas – na uczyciel języka polskiego.

Tegoroczna – jubileuszowa – edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, Starosty Będzińskiego oraz Burmistrza Miasta Wojkowice. Jej oficjalnego otwarcia dokonała Dyrektor ZSOiT w Wojkowicach – Pani Anna Augustyńska. Wydarzenie swą obecnością uświetniła Naczelnik Wydziału Oświaty i Rozwoju Społecznego Starostwa Powiatowego w Będzinie – Pani Renata Zmarzlińska – Kulik, a także Panią Dorota Białek – asystentka posła Waldemara Andzel.

Zmagania uczniów oceniało jury w składzie :

Pani Aleksandra Gajewska – aktorka Teatru Rozrywki w Chorzowie, działaczka społeczna i samorządowa, poetka, autorka książek dla dzieci.

Pani Małgorzata Caban - Dyrektor Biblioteki Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu.

Pani Anna Radkowska – Śliż, Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Wojkowicach.

Pani dr Katarzyna Wyszyńska – z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach – połączonych Bibliotek Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego.

Przy ocenie – zgodnie z regulaminem - były brane pod uwagę m.in.: pomysłowość, poprawność językowa prezentacji, kultura słowa, umiejętność zainteresowania odbiorcy książką, zaangażowanie emocjonalne, przestrzeganie czasu prezentacji oraz elementy istotne dla techniki booktalking: trzymanie przed sobą książki podczas prezentacji, mówienie z pamięci, nawiązanie kontaktu wzrokowego z odbiorcą, modulacja głosu, przywołanie najciekawszego fragmentu książki, prezentacja głównego wątku i bohaterów, wyraziste rozpoczęcie prezentacji i przemyślana kompozycja wypowiedzi.

Gratulujemy nagrodzonym gimnazjalistom!