26 MAR 2017

Program gimnazjalistów z MZS w KOSMOSIE !!!

Grupa The Safety Crew w składzie : Małgorzata Sączewska, Maciej Góral i Krystian Zasada znalazła się wśród 45 zwycięskich drużyn europejskich, które będą miały niezwykłą okazję przeprowadzenia swoich eksperymentów na stacji ISS!
W pierwszym Europejskim Konkursie Astro Pi, ponad 1800 uczniów z 184 zespołów reprezentujących 15 europejskich krajów zgłosiło swoje misje naukowe oraz programy komputerowe, których celem było przeprowadzenie eksperymentów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Grupą naszych gimnazjalistów opiekowały się nauczycielki fizyki i informatyki Pani Małgorzata Pawlik-Podgórska i Pani Maria Budzińska.

Astro Pi jest niewielkim komputerem opracowanym przez Raspberry Pi Foundation we współpracy z Brytyjską Agnecją Kosmiczną oraz ESA. Pi wyposażony jest w zestaw sensorów, które mogą być użyte do przeprowadzenia eksperymentów naukowych. Astronauta Thomas Pesquet oficjalnie zainicjował konkurs w październiku 2016 roku, zapraszając uczniów ze wszystkich krajów członkowskich ESA. Jury złożone z przedstawicieli Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Raspbery Pi Foundation wybrało eksperymenty.
kwalifikujące się do przeprowadzenia na ISS. Zgłoszenia były oceniane pod kątem wartości naukowej, innowacyjności, szansy przeprowadzenia misji w warunkach ISS, poprawności kodu oraz jego czytelności. Kolejnym etapem konkursu jest uruchomienie programów na ISS. Zebrane dane z wybranych eksperymentów zostaną zapisane i rozesłane do zespołów by uczniowie mieli szansę pracować jak prawdziwi naukowcy analizując dane zebrane na stacji ISS!