19 MAJ 2019

Od Bogurodzicy do dzisiaj

O nadziei ubranej w słowo poetyckie
na XVII Diecezjalnym Konkursie Recytatorskim
„Od Bogurodzicy do dzisiaj”.

VII edycja konkursu „ Od Bogurodzicy do dzisiaj” odbyła się 16 maja br. w Kopalni Kultury. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów Diecezji Sosnowieckiej mieli za zadanie przedstawić fragment z Księgi Psalmów (Psalm 62) – Bóg jedyną nadzieją oraz wybrany przez siebie wiersz dowolnego autora o treściach religijnych.

Odpowiednia dykcja, intonacja głosu oraz niezwykła wrażliwość na słowo Boże pozwoliły im poruszyć serca słuchaczy, ale również uświadomić poprzez dobrane teksty, że wiara chrześcijańska daje człowiekowi nadzieję, która umacnia nas i wyposaża w siłę do pokonywania wszelkich przeciwności losu i nigdy nie zawodzi. Pozwala zobaczyć światełko nawet w najbardziej ciemnym tunelu.

Z wielką uwagą poezji słuchali zaproszeni goście:
Jego Ekscelencja ks. Biskup Diecezji Sosnowieckiej- doktor Grzegorz Kaszak, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu- ks. kanonik dr Michał Borda, Wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu– ks. dr Michał Knapik, Zastępca Burmistrza Miasta Czeladź– p. Beata Zawiła, Naczelnik Wydziału Edukacji- p. Ilona Grudzień, Dyrektor Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu– ks. Marek Bigaj, Proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi- ks. kanonik Józef Handerek, Proboszcz parafii św. Wojciecha w Czeladzi- ks. Włodzimierz Machura, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”- ks. Tomasz Zmarzły, siostra przełożona Fidelis Miazga ze wspólnotą Karmelitek Dzieciątka Jezus, kapelan ks. Biskupa- ks. Przemysław Szot, ks. Antoni Mańka.
Organizatorów konkursu: parafię św. Stanisława Biskupa Męczennika w Czeladzi reprezentował Proboszcz- ks. kanonik Jarosław Wolski, a społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 Dyrektor- mgr Marta Świderek.

Jury (przewodniczący– poeta, wikariusz parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie- ks. Stefan Wielgomas, członkowie: Dyrektor Muzeum Saturn- p. Iwona Szaleniec, pomysłodawczyni konkursu– p. Aleksandra Szostak ) po długiej debacie ogłosiło następujący werdykt:

I miejsce- Liliana Urbańska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Czeladzi,
II miejsce- Anna Janikowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworznie,
III miejsce- Krzysztof Dyaczyński z Gimnazjum w Dąbrowie Górniczej.

Przyznano również wyróżnienia dla: Michała Stano z SP 2 w Jaworznie, Marty Gowin z SP2 w Czeladzi, Karoliny Adamskiej z SP3 w Czeladzi.

Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne i wydawnictwa albumowe. Główną nagrodę ufundował Jego Ekscelencja ks. Biskup Grzegorz Kaszak.

Organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielom i rodzicom przygotowującym uczniów do konkursu, sponsorom, osobom pracującym w komisji konkursowej i wszystkim tym, którzy wspierali realizację tego przedsięwzięcia.

Życzą, aby nadzieja, która wypływa z Pisma Świętego i tekstów religijnych wskazała nam Drogę Prawdy i Życia. Była opoką, prowadziła nas do Chrystusa, pogłębiała naszą wiarę i miłość- pozwalała odkryć wartości, które są najważniejszym darem Boga.