07 GRU 2017

Green Crew z SP 2 w II etapie Konkursu European Astro Pi 2017/2018

W listopadzie zakończył się I etap Misji Laboratorium Kosmiczne - konkursu Astro Pi  organizowanego przez Biuro Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej, we współpracy z Fundacją Raspberry Pi. Do dalszej części rywalizacji Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wybrała 271 zespołów, z czego aż 39 drużyn z Polski! Wśród nich -  Green Crew z SP 2 czyli gimnazjaliści w składzie: Kamila Dudek, Jakub Martyka i Milan Kaliszewski.

Tegorocznym zadaniem konkursowym było zaprojektowanie eksperymentu naukowego, który zbada jeden z dwóch motywów (życie na Ziemi lub w Kosmosie) z pomocą dwóch komputerów Astro Pi umieszczonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Nasza drużyna zdecydowała się badać życie na Ziemi z pomocą kamery na podczerwień, która zostanie umieszczona w pobliżu okna na ISS i zwrócona w kierunku Ziemi. To umożliwi obserwację obszarów intensywnej wegetacji roślin na naszej planecie. Zaprojektowanie tego właśnie eksperymentu pozwoliło nam zakwalifikować się do II etapu konkursu. Najbliższe dwa miesiące to czas na napisanie i testowanie programu. Najlepsze wezmą udział w III etapie konkursu i zostaną uruchomione w pierwszej połowie roku 2018 na ISS. Zwycięskie drużyny będą miały zaledwie 3 godziny na Stacji Kosmicznej na zebranie danych do swoich eksperymentów. Potem nastąpi opracowanie zdobytych informacji i prezentacja wniosków, co będzie kluczowe dla ostatecznych wyników konkursu.
MAŁGORZATA PAWLIK-PODGÓRSKA